Zgodnie z oficjalnymi statystykami, blisko 10% wypadków na polskich drogach spowodowanych jest utratą przytomności lub śmiercią kierującego pojazdem. To właśnie dlatego tak ważna jest regularna ocena stanu zdrowia osób, zasiadających za kierownicą. Wychodząc naprzeciw ich potrzebom, oferujemy okresowe badania lekarskie kierowców zawodowych, ale również i tych, którzy dopiero rozpoczynają naukę jazdy. Co obejmują takie badania i dlaczego nie warto ich zaniedbywać? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Badania medycyny pracy w świetle prawa – co musisz wiedzieć?
Każdy osoba, która decyduje się na kierowanie samochodem, musi przejść konsultacje lekarskie, niezależnie od tego, czy będzie to robić zawodowo, czy też jedynie dla własnych potrzeb. To, jak przebiega badanie kierowców, sprecyzowane zostało w Rozporządzeniu w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców, wydanym przez Ministerstwo Zdrowia 5 grudnia 2022 r. Dokument ten określa szczegółowo zakres badań lekarskich i diagnostycznych, których efektem jest wydanie orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem.
Jakie badania obejmują konsultacje ogólne w medycynie pracy?
W trakcie konsultacji ogólnych w Nowym Sączu lekarz medycyny pracy oceni:
- narząd ruchu,
- narząd słuchu i wzorku,
- układ nerwowy i oddechowy,
- układ sercowo-naczyniowy,
- czynność nerek.
Badanie lekarskie dla kierowców obejmuje również sprawdzenie poziomu cukru we krwi. Jest to niezwykle istotne, bowiem wahania glukozy mogą doprowadzić do spowolnienia reakcji, osłabienia koncentracji, a nawet do utraty przytomności, co stanowi potężne zagrożenie w ruchu drogowym.
Które badania kierowców zawodowych musisz wykonać?
Wymienione badania musi przejść każda osoba, która stara się o uzyskanie prawa jazdy. Nieco inaczej sytuacja wygląda jednak w przypadku kierowców zawodowych. Ci muszą bowiem przygotować się na zdecydowanie bardziej szczegółową diagnostykę. Oprócz ogólnego stanu zdrowia ocenie podlega tutaj również:
- zdolność do widzenia barw,
- wrażliwość na olśnienie,
- widzenie zmierzchowe.
Lekarz medycyny pracy dla kierowców uprawniony jest także do skierowania pacjenta na dalsze konsultacje. Wszystko to ma na celu zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa na drodze i uniknięcie wypadku, spowodowanego złym stanem zdrowia kierowcy.

W jaki sposób przebiegają psychologiczne badania kierowców?
Zanim otrzymasz orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem, musisz przejść również badania psychologiczne. Taka konsultacja opiera się na rozmowie z psychologiem oraz na psychotestach, mających na celu ocenę:
- zdolności intelektualnych,
- cech osobowości,
- procesów poznawczych.
Psychologiczne badanie lekarskie dla kierowców zawodowych obejmuje także testy, wykonywane przy pomocy aparatów psychotechnicznych. Ich głównym celem będzie ocena szybkości reakcji na zagrożenie oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej. Jak widać, medycyna pracy dla kierowców przykłada dużą wagę nie tylko do ogólnego stanu zdrowia, ale również i do predyspozycji psychicznych. Stabilność emocjonalna i umiejętność podejmowania decyzji pod wpływem stresu to bowiem niezwykle istotny elementy, budujące bezpieczeństwo w trakcie kierowania pojazdem.
Jak często wykonuje się okresowe badania lekarskie kierowców zawodowych?
Badania kierowców odbywają się cyklicznie, co pozwala na regularną kontrolę ich stanu zdrowia, a – co za tym idzie – zdolności do bezpiecznego kierowania pojazdem. Takie okresowe badanie lekarskie kierowców zawodowych wykonuje się z reguły co 5 lat. Dotyczy to jednak osób, które nie ukończyły jeszcze 60-ego roku życia. Jeśli, pomimo przekroczenia podanej granicy wieku, nadal pracujesz w zawodzie, medycynę pracy dla kierowców musisz odwiedzać raz na 30 miesięcy, by poddać się tutaj szczegółowym badaniom.
Medycyna pracy dla kierowców w Nowym Sączu – gdzie zrobić badania?
Nowy Sącz jest miastem, po którym porusza się coraz więcej kierowców, również zawodowych. Wszystkich tych, którzy chcą uzyskać orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem, zapraszamy do naszej kliniki. Oferujemy kompleksowe badania lekarskie dla kierowców, obejmujące zarówno ocenę stanu zdrowia, jak i psychologicznych predyspozycji do kierowania samochodem. Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu i zespołowi profesjonalistów jesteśmy w stanie zapewnić najwyższą jakość usług dla wszystkich tych, którym zależy na zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa na drodze.