Zgodnie z przepisami, obowiązującymi w naszym kraju, każda osoba, zanim zostanie dopuszczona do pełnienia obowiązków na określonym stanowisku, musi przejść pozytywnie badania medycyny pracy. Jest to szczególnie istotne we współczesnej rzeczywistości, w której coraz więcej mówi się o konieczności ochrony zdrowia pracowników, narażonych na różnorodne zagrożenia, mogące wpływać na ich stan fizyczny i psychiczny. Jak uzyskać skierowanie na badania medycyny pracy, jak wyglądają one w praktyce i kto za nie płaci? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Jakie są rodzaje badań w medycynie pracy?
Badania medycyny pracy mogą przybierać różną formę, co uzależnione jest od specyfiki stanowiska pracy i warunków, w jakich się ona odbywa. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj również to, czy dana osoba dopiero rozpoczyna swoją ścieżkę zawodową w danej firmie, czy jedynie odnawia posiadane już orzeczenie. W tym kontekście badania lekarskie do pracy dzielimy na:
- wstępne – dotyczące z reguły nowo zatrudnionych pracowników,
- okresowe – wykonywane raz na rok przez pracowników, zajmujących już określone stanowisko,
- kontrolne – zlecane, gdy pracownik korzystał ze zwolnienia lekarskiego przez co najmniej 30 dni, by ocenić jego zdolność do pracy.
Kto wydaje skierowanie na badania medycyny pracy?
Skierowanie na badania medycyny pracy wydawane jest przez pracodawcę i musi ono spełniać narzucone odgórnie wymogi. Taki dokument zachowuje swoją ważność przez okres 3 miesięcy, choć do badań należy podejść jak najszybciej. Odbywają się one w placówce, z którą pracodawca podpisał stosowną umowę. W Nowym Sączu dużym zainteresowaniem w tym zakresie cieszy się nasza oferta: https://www.zygmuntowskaclinic.pl/medycyna-pracy/, z której dowiesz się również, jak szeroki zakres obejmują badania medycyny pracy. To m.in. badania kierowców, operatorów wózków widłowych cz badania wysokościowe. Uzyskanie orzeczenia lekarskiego, stwierdzającego zdolność do wykonywania obowiązków, pozwala rozpocząć karierę na określonym stanowisku lub kontynuować pracę w zawodzie.

Na czym polegają badania lekarskie do pracy?
Wiesz już, kto wydaje skierowanie na badania medycyny pracy, pora więc skupić się na ich przebiegu. O tym, jakie badania lekarskie do pracy trzeba wykonać, decyduje lekarz, biorąc pod uwagę charakter stanowiska i wynikające z niego zagrożenia. Jeśli pracujesz przy komputerze, możesz więc spodziewać się skierowania na badania okulistyczne. Pracownicy, zajmujący stanowiska kierownicze, poddawani są z reguły badaniom kardiologicznym, z kolei ci, którzy zawodowo kierują pojazdami, muszą przejść badania kierowców i badania psychologiczne. Standardem będzie również wykonanie podstawowej morfologii i pomiar ciśnienia, które obrazują ogólny stan zdrowia danej osoby.
Jakie specjalistyczne badania wykonuje się w medycynie pracy?
Badania lekarskie do pracy mogą mieć charakter ogólny lub specjalistyczny, co – jak już wiesz – uzależnione jest od stanowiska pracy i związanego z nim ryzyka zawodowego. I tak, wśród badań, które może zlecić lekarz medycyny pracy, wymienia się:
- badania laboratoryjne,
- audiometrię, badającą ocenę reakcji organizmu na stymulację dźwiękową,
- spirometrię, pozwalającą na ocenę czynności płuc,
- RTG,
- EKG,
- badania laryngologiczne,
- badania okulistyczne.
To tylko niewielka część badań lekarskich, które mogą być wykonane w ramach medycyny pracy. Wszystkie z kolei służą ocenie stanu zdrowia danej osoby i jej zdolności do bezpiecznego wykonywania obowiązków zawodowych na określonym stanowisku.
Kto płaci za badania medycyny pracy?
Jak nietrudno zauważyć, badania medycyny pracy obejmują często wizyty w wielu gabinetach specjalistycznych. W tym kontekście warto podkreślić więc, że za ich wykonanie płaci pracodawca, niezależnie od tego, czy będą to badania wstępne, czy też okresowe lub kontrolne. Dzięki temu pracownik otrzymuje dostęp do opieki medycznej, bez obaw o jej wysokie koszty, co pozwala zadbać o swoje zdrowie i zdiagnozować ewentualne choroby we wstępnej fazie ich rozwoju, by podjąć skuteczne leczenie.